Vieš, čo je najfrustrujúcejšie na živote s diabetom? Nie sú to injekcie. Nie je to ani počítanie sacharidov. Je to ten moment, keď si všetko spravil správne – a aj tak to dopadlo úplne naopak.
1 sacharidová jednotka + 1 správna dávka inzulínu = 15 mmol/l?!
Minulý týždeň som si dal obed. Vážil som, počítal som, nastavil dávku – podľa najlepších vedomostí a skúseností. A výsledok? Glykémia vystrelila ako bitcoin v roku 2020. Následne po zaradení pohybu a inzulínu prudký pokles a príbeh rastu sa môže zopakovať. Problém som konzultoval s diabetológom a odpoveď bola jednoznačná:
„Nie vždy je to len o sacharidových jednotkách a inzulíne. Treba sa pozrieť na celý kontext.“

Diabetes je ako šéf, ktorý ti každé ráno zmení pravidlá
Tak som si sadol a začal spisovať, čo ešte môže ovplyvňovať hladinu cukru:
- Glykemický index jedla – áno, tie ovsené vločky sú fajn, ale keď ich uvaríš do kaše a zaleješ medom, stávajú sa z nich malí sabotéri.
- Stres – aj keď sa tvárim ako pokojný zen-mních, realita je, že stres zvyšuje glykémiu aj bez toho aby sme si vôbec uvedomili, že nejaký prežívame.
- Infekcie – aj bez symptómov ti telo robí „obranné manévre“, a glukóza si povie: „Dnes to roztočíme.“
- Pohyb – niekedy pomôže, niekedy rozhádže všetko. (Pozdravujem post-tréningové hypo.)
Poučenie týždňa? Nebuď na seba prísny. Ani Excel to vždy nespočíta.
V minulosti by ma to zrejme trápilo a chvíľu ma to trápi aj dnes. Teraz však viem, že aj pri najlepšej snahe sa občas glykémia vyberie na vlastnú túru. A že dôležité je chápať princípy, ale aj vedieť ich niekedy pustiť.
Záver na tento týždeň:
Diabetes je komplexný. A život s ním je občas ako hra, kde nepoznáš všetky pravidlá – ale napriek tomu sa učíš vyhrávať. Niekedy vyhráš a inokedy prehráš, ale nikdy neprestávaš hrať.